Hidegvérű lófajták:
Ardennais:
Kialakulás:
Az ardennais-ként ismert ősi hidegvérű fajta a Franciaország és Belgium határán lévő Ardennek-vidékről kapta a nevét, innen származik, története több mint ezeréves. Feltevések szerint az ősi solutré ló leszármazottja. Franciaországban az egyik legrégibb hidegvérű fajta. A nagyobb erő és nagyobb méret más fajtákkal - a belga hidegvérűvel, a percheronnal és a boulogne-ivel - való keresztezés révén alakult ki. Hatalmas mérete ellenére nagyon jámbor.
Jellemzők:
Általában deres, pej vagy sárga színű. Jól ismert tulajdonsága, hogy kemény, kitartó és kellemes természetű.
Használat: mezőgazdasági munka és igavonás.
Marmagasság: 160-164 cm
Származási hely: Franciaország, Belgium, Európa
Vérmérséklet: kedves, engedelmes és könnyen kezelhető, nagyon szelíd.
Auxois:
Kialakulás:
Az auxois, amely egy rendkívül nehéz és erős lófajta, Belgiumból származik, egyesek szerint a középkorban élt burgundi lótól ered. Küllemében nagyon hasonlít az ardennais-hez. Tenyésztése során a fajta javítására az ardennais, percheron és boulogne-i fajtákat használtak. A robusztus auxois elsősorban egedülálló húzóerejéról ismert, ez tette igen kedveltté a gazdaságokban. Az irtózatos erejéről és kitartásáról híres ló nagyon kedves, könnyen kezelhető fajta.
Jellemzők:
Általában pej vagy deres. Nagy mérete, zömök testfelépítése ellenére jól mozog.
Használat: nehéz mezőgazdasági munka, igavonás.
Marmagasság: 155-165 cm
Származási hely: Belgium, Európa
Vérmérséklet: nyugodt és kedves, kiegyensúlyozott és jó munkakészségű.
Belga hidegvérű:
Kialakulás:
A középkorban flandriai lóként ismerték ezt az ősi európai fajtát, és csatákban, valamint mezőgazdasági munkákra használták. A flandriai ló szerepet játszott több hidegvérű fajta, így a shire, clydesdale és a suffolk punch kialakulásában. A belga tenyésztők elsősorban mezőgazdsági munkára használták a lovat. A belga hidegvérűt, vagy más néven a brabantit egy sokoldalúan használható igáslónak tenyésztették. A fajta az 1880-as években került át Amerikába, ahol nagyon népszerűvé vált az igavonó versenyeken.
Jellemzők:
Jó lépés jármód, a munka nagy részét lépésben végzi.
Használat: mezőgazdasági munka, igavonó versenyek, igásbemutatók.
Marmagasság: kb. 165 cm
Származási hely: Belgium, Európa
Vérmérséklet: nyugodt, határozott, jó munkakészségű, szelíd.
Boulogne-i:
Kialakulás:
Eleganciája miatt a hidegvérű lovak telivérjeként is szokták emlegetni ezt a szép igáslovat. Szépségéhez és kitartásához spanyol és arab fajták is hozzájárultak. Sajnos manapság már sokkal kevesebb van belőlük, mint az 1900-as évek elején, mivel Franciaország azon területe, ahol a fajtát tenyésztették, sokat szenvedett az első és a második világháborúban.
Jellemzők:
Leginkább szürke színben fordul elő. Híres a kitartásáról, jó mozgásáról, hosszú lépteiről.
Használat: mezőgazdasági munka, fogathajtás és fuvarozás.
Marmagasság: 155-165 cm
Származási hely: Franciaország, Európa
Vérmérséklet: kedves és könnyen kezelhető, mégis élénk és energikus, jó munkakészségű.
Clydesdale:
Kialakulás:
A fajta a skóciai Clyde-völgyben alakult ki a 19. század elején, angol és flamand mének és skót kancák keresztezése révén. A magas és tért ölelő léptükről ismert fajtát vidéken mezőgazdasági munkára, szénbányákban kocsihúzásra, a városokban fuvarozásra használták. A clydesdale világszerte közkedvelt kocsiló.
Jellemzők:
Akciós, magas mozgás, hosszú léptekkel. A hidegvérűek között az egyik legelegánsabb fajtának tartják. Színe jellemzően pej, de előfordul fekete, sötétpej, sárga és deres színben is. A lábon és a fejen általában fehér egyek láthatók.
Használat: mezőgazdasági munka, fogathajtó versenyek, kocsikázás, fuvarozás, bemutatók, lovaglás.
Marmagasság: 168-172 cm
Származási hely: Skócia, Nagy-Britannia, Európa
Vérmérséklet: könnyen kezelhető, okos és készséges.
Muraközi:
Kialakulás:
A magyar hidegvérűként is ismert muraközi a Mura folyó vidékéről származik, a 19-20. század fordulójáról. A muraközi úgy alakult ki, hogy az őshonos magyar kancákat más fajtákkal keresztezték, például nórival, percheronnal, ardennais-vel és arabbal. Ennek eredményeképpen egy mezőgazdasági munkára, szántásra tökéletesen alkalmas ló jött létre, amely azonban gyors és élénk volt. A muraközi korán érő típus, már két éves korában is be lehet fogni.
Jellemzők:
Színe rendszerint mosott sörényű sárga. Igénytelenségéről híres.
Használat: mezőgazdasági munka, igavonás, fogathajtás
Marmagasság: kb. 160 cm
Származási hely: Magyarország, Európa
Vérmérséklet: kedves és higgadt, készséges és energikus.
Nóri:
Kialakulás:
A nóri vagy norik lovat a mai Ausztriában tenyésztették ki csaknem 200 évvel ezelőtt. Az egyik legrégebbi európai fajtának szigorú törzskönyvezési szabályai vannak. Az első, ménekre vonatkozó szabályokat 1703-ban hozták. Manapság a méneket és a kancákat is tenyészszemlén kell bemutatni, ahol komoly küllemi és teljesítménybeli követelményeknek kell megfelelniük. Gyorsasága és ereje miatt a nóri népszerű munkaló, de alkalmas kocsilónak és hátaslónak is.
Jellemzők:
Rendkívül tömött sörény és farok. Szerkezeti szilárdságáról és jó természetéről híres.
Használat: lovaglás, fogathajtás, mezőgazdasági munka, igavonás.
Marmagasság: kb. 160 cm
Származási hely: Ausztria, Európa
Vérmérséklet: szelíd és készséges.
Orosz hidegvérű:
Kialakulás:
Ez a kisméretű hidegvérű fajta az 1900-as évek elején alakult ki Oroszországban, és 1952-ben vált elismert fajtává. Az orosz, jobb minőségű kancákat orlov ügetővel, percheronnal, belga hidegvérűvel és ardennais-val keresztezték, hogy létrejöjjön egy orosz hidegvérű fajta. A jó tejtermelő képességéről és korai éréséről ismert orosz hidegvérű már háromévesen eléri teljes fejlettségét, ami a többi hidegvérű fajtához képest viszonylag korai. Hosszú testéhez viszonyítva lába rövid. Jó felépítése van az igavonásra, nagyon nagy súlyokat is képes elhúzni.
Jellemzők:
Hároméves korára teljesen kifejlett. Hosszú az élettartama, akár a húszas éveiben is jól tud dolgozni.
Használat: mezőgazdasági munka, igavonás.
Marmagasság: 147-150 cm
Származási hely: Oroszország, Európa
Vérmérséklet: energikus, de könnyen kezelhető; jó munkakészségű.
Percheron:
Kialakulás:
A fajta származási helyéről, a normandiai Percheron vidékéről kapta a nevét. A lovagok már 732-ben is használták csatakóként, de azok a lovak még könnyebb felépítésűek voltak, mint a mai percheron. Abban az időben lett nehezebb, amikor elkezdték mezőgazdasági munkára használni. A fajta szerkezeti szilárdságához, szépségéhez és hosszú lépteihez arab vérvonalak járultak hozzá. A leghíresebb percheron mén, Jean le Blanc 1830 körül született, gyakorlatilag az összes ma élő percheron vérvonal visszavezethető rá. A fajta megőrizte népszerűségét, mezőgazdasági munkára és fogathajtásra használják.
Jellemzők:
A fején néha látható az arab hatás. Színe többnyire fekete vagy szürke. Szabad lépéseiről, stílusos mozgásásról ismert.
Használat: fogathajtás, mezőgazdasági munka, fuvarozás, lovaglás és cirkuszi előadások.
Marmagasság: 165-172 cm
Származási hely: Franciaország, Európa
Vérmérséklet: könnyen kezelhető, kellemes természetű, készséges, keményen dolgozik.
Shire horse:
Kialakulás:
A világ legnagyobb lovának tartott shire ősei a középkori hadi és lovagi torna nagyméretű lovai voltak. A fajta Angliában alakult ki, csaknem ezer évvel ezelőtt. Eredetileg valószínűleg csatalóként tenyésztették, hogy elbírja a nehéz páncélzatú lovagokat. A későbbi évszázadokon vált belőlük kocsiló és mezőgazdasági ló. Kiváló munkakészségük miatt népszerűvé váltak a gazdaságokban, a fuvarosok körében és az igásbemutatókon is. Nagy méretéhez képest mutatós a mozgása, különösen ügetésben.
Jellemzők:
A legnagyobb hidegvérő fajta, vannak kilencmázsás egyedek is köztük. A legnépszerűbb szín a fekete, nagy, fehér jegyekkel.
Használat: fogathajtás, mezőgazdasági munka, fuvarozás, bemutatók és hobbilovaglás.
Marmagasság: kb. 180 cm
Származási hely: Anglia, Európa
Vérmérséklet: keresi az ember kedvét, nagyon szelíd.