Horse-World

Ez az oldal tartalmaz minden lovakkal kapcsolatos tudnivalót, úgyhogy aki egy kicsit is szereti a lovakat, annak itt a helye :)

Melegvérű lófajták:

Akhal-tekini:

akhal_tekini.jpgakhal_tekni2.jpg

Kialakulás:

Egyesek szerint az akhal-tekini legalább 3000 éves múltra tekint vissza, az egyik legrégibb fajta a világon.  Közép- Ázsiában, a mai Türkmenisztán területén élő nomád törzsek nagy becsben tartották a szívós lovakat. Egy olyan lóról van szó, amely lemény sivatagi környezetben, kevés élelemmel, és szélsőséges időjárási viszonyok közt is megélt. 1881-ben Türkmenisztán az Orosz Birodalom részévé vált, ettől kezdve Oroszországban tenyésztették a fajtát. Elnevezése az egykoron az Akhal-oázis környékén élő teke nevű türkmén népcsoportra utal. Manapság az akhal-tekinit kiváló sportlóként tartjál számon.

Jellemzők:

Mandula alakú szem. Aranyosan, fémesen csillogó szőrzet, amely lehet: pej, szürke, fekete, fakó, sárga. Mozgása lapos, nem túl lebegő.

Használat: díjugratás, díjlovaglás, távlovaglás.

Marmagasság: kb. 157 cm

Származási hely: Türkmenisztán, Ázsia

Vérmérséklet: "egygazdás" lónak tartják. Hűséges, de ha valamit nem akar megtenni, csökönyös is tud lenni.

Andalúz:

andaluz.jpgandaluz3.jpg

Kialakulás:

Az andalúz a világ egyik legrégibb lófajtája. Pura raza espanolaként is ismerik, ami azt jelenti: "tiszta vérű spanyol ló". Az Ibériai- félsziget -ahol Spanyolország is található-  az ibériai ló lakóhelye volt. Az ókori görögök és rómaiak idején a legjobb csatalónak az ibériai lovat tartották. A spanyolországi Andalúziáról elnevezett andalúz fajta továbbvitte az egykori bátor lovak örökségét. Az elegáns, akciós mozgásáról ismert fajta bikaviadalokon és klasszikus magasiskolákban szerepelt. Sok lófajta kialakulására nagy hatással volt.

Jellemzők:

Elegáns, magas, akciós mozgás.

Használat: díjlovaglás, klasszikus lovaglás, hobbilovaglás.

Marmagasság: 155-162 cm

Származási hely: Spanyolország, Európa

Vérmérséklet: bátor és élénk, mégis kedves és könnyen kezelhető.

Angol telivér:

angol_teliver2.jpgangol_teliver3.jpg

Kialakulás:

Vannak, akik minden tisztavérű lovat telivérnek neveznek, ez azonban tévedés. Csak az angol telivér nevű fajtát illethetjük a telivér elnevezéssel. Ez a fajta a 17. században alakult ki Angliában, s három fajtaalapító méntől: Byerley Turktől, Darley Arabiantől és Godolphin Arabiantől eredeztethetjük. A három arab mén a Közel-Keletről került Angliába; az angol vesenyló-állományt fedeztették velük. A keresztezések révén kialakult telivér örökre megváltoztatta a lóvesenyek világát, mivel a fajtát a gyorsaságra szelektálták. A telivér kiváló sportló, a lovassportok világában is megállja a helyét, ezenfelül sok fajta kialakulásában is szerepet játszott.

Jellemzők:

Rendkívül sokoldalú, nagyon intelligens. Hosszú távon is gyors.

Használat: lóverseny (galopp), akadályverseny, díjugratás, military, lovaspóló, vadászlovaglás, bemutatók és hobbilovaglás.

Marmagasság: 160-170 cm

Származási hely: Anglia, Európa

Vérmérséklet: élénk és bátor, okos és készséges.

Appaloosa:

appaloosa2.jpgappaloosa3.jpg

Kialakulás:

A színes appaloosa népszerű amerikai fajta, ugyanakkor a kínai művészetben már az időszámításunk előtti 5. században is ábrázoltak appaloosa pöttyös lovakat. Pöttyös lovak a spanyol hódítás idején kerültek be az Újvilágba, valamikor a 17. század környékén. Néhány ezek közül elszabadult, vagy idegen kézre került. Az 1700-as évek elején az északnyugat-amerikai népörszi törzs tagjai szereztek néhány pöttyös lovat, majd tenyésztői munkába kezdtek, hogy saját lóállományukat feljavítsák. A népörszi indiánok tehetséges lovasok voltak, pöttyös lovaikat bölényvadászatokon, és harcokban használták. 1870-ben, amikor a népörszi indiánokat rezervátumba kényszerítették, lovaik nagy része elveszett, vagy elpusztult. Nagy szerencse, hogy néhány egyed megmaradt, így nem tűnt el a fajta. Az appaloosa elnevezés az Északnyugat-Amerikában fekvő Idaho államban található Palouse folyó nevéből ered, itt éltek a népörszi indiánok. A palouse ló elnevezés később appaloosára változott.

Jellemzők:

Kitartó és szívós. Színes, pöttyös szőrzetéről ismert, mely fehérrel vagy más alapszínnel kombinálódik. Ha az egész test pöttyös, akkor azt párductarkának nevezik; de van olyan változat, melynek csak a törzse és a csípője, vagy a háta és a csípője, vagy az ágyéka és a csípője, illetve csak a csípője pöttyös. Az appaloosa lovaknak rendszerint csókaszeme van, ami azt jelenti, hogy szemükben az írisz körül fehér gyűrű látható. Patája sávos, azaz világos és sötét csíkokkal fedett. Előfordul, hogy a csikó nem színesen, hanem egyszínűen jön a világra, és csak később válik mintázottá.

Használat: rendkívül sok oldalú; töddféle angol és western stílusú versenyszámban használják.

Marmagasság: 145-155 cm

Származási hely: USA, Észak- Amerika

Vérmérséklet: barátságos, szelíd, kiváló családi ló.

Arab telivér:

arab_teliver.jpgarab_teliver2.jpg

Kialakulás:

Ha a fajták származási helyét vizsgáljuk, nagyon sok esetben láthatjuk, hogy az arab szerepet játszott a kialakulásukban. Ez az ősi és nagyra becsült fajta kb. 4500 éve alakult ki a Közel-Kelet sivatagos részein. A történészek vitáznak származásának pontos helyéről, de valahol a mai Szaúd-Arábia területén, az Egyiptom, Szíria, Irak és Irán határolta térségben alakulhatott ki. Az Arábiában és az észak-afrikai Szahara sivatagban élő nomád beduinok szerint a ló Isten ajándéka. Nagyra tartották az arab bátorságát, szépségét, és kitartását. A beduinok kezdték el az arad lovak tudatos tenyésztését. Az arab figyelemre méltó sokoldalúsága és hatása világszerte elismert.

Jellemzők:

Távlovas versenyeken kiválóan teljesít. Az arabnak 17 bordája, 5 ágyékcsigolyája és 16 farokcsigolyája, míg más lovaknak 18 bordája, 6 ágyékcsigolyája és 18 farokcsigolyája van.

Használat: rendkívül sokoldalú; alkalmas lovaglásra és hajtásra, de gyakorlatilag minden angol és western típusú lovas tevékenységre.

Marmagasság: 145-155 cm

Származási hely: Arab-félsziget

Vérmérséklet: élénk, készséges, okos és kedves.

Azték:

aztek.jpgaztek2.jpg

Kialakulás:

Amikor a spanyol hódítók az 1500-as években áthajóztak Észak-Amerikába, lovaik egy része elszabadult, vagy egyszerűen szabadon engedték őket a ma Mexikónak ismert területen. Ezekben a lovakban andalúz és ibériai vér csörgedezett. A spanyol vérű vadlovak csordái eljutottak a mai Amerikai Egyesült Államok területének nyugati részére, ahol különböző indián törzsek befogták, és tenyészteni kezdték őket. Később Mexikóban e lovak leszármazottjait keresztezték a lótenyésztők a quarter horse-zal, hogy egy sokoldalú, rodeóversenyekre, marhaterelésre, túralovaglásra és lovasversenyekre is alkalmas lovat hozzanak létre. A Mexikó nemzeti lovaként is ismert azték 1972-ben vált elismert fajtává.

Jellemzők: 

Nagyon sokoldalú és gyors. Jellemző rá a cow sense, ami azt jelenti, hogy veleszületett képessége van a marhaterelésre.

Használat: rodeóversenyek, hobbilovaglás, angol és western versenyek.

Marmagasság: kb. 155 cm

Származási hely: Mexikó, Közép-Amerika

Vérmérséklet: könnyen kezelhető, de élénk; engedelmes, kíváncsi, kiegyensúlyozott.

Berber:

berber.jpgberber3.jpg

Kialakulás:

A világ egyik legrégibb fajtájaként a berber számos fajtában éreztette hatását; többek között az andalúz kialakulásában is nagy szerepe volt. Az eredetileg Észak-Afrikában tenyésztett berber lovak az arab hódítások nyomán, a 7-8. században terjedt el a világon. Ebben az időben feltehetően arab lovakkal keresztezték őket. A berber gyors, robbanékony fajta. Híres a kitartásáról. Igénytelen, szegényes takarmányon is elél. Kedvelt katonaló lett belőle.

Jellemzők:

Egyedülállóan kemény, nagyon kitartó. Igénytelen.

Használat: sokoldalú hátasló

Marmagasság: 142-154 cm

Származási hely: Észak-Afrika, Afrika

Vérmérséklet: robbanékony, élénk, időnként kiszámíthatatlan.

Dán félvér:

dan_felver.jpgdan_felver2.jpg

Kialakulás:

Az eredetileg dán sportlónak nevezett fajtát csak 1960 óta ismerik el önálló fajtaként. A Dániában tenyésztett dán félvér frederiksborgi, angol telivér, anglo-normann, selle francais, trakehneni és lengyel vérvonalak keresztezésével jött létre. A tenyésztői munka eredményeképpen egy sokoldalú, jó felépítésű, tehetséges, gyors, bátor sportló alakult ki. Sok tulajdonsága visszavezethető a telivérre. Jellemzője, hogy nagy szerkezeti szilárdságú erős fajta.

Jellemzők:

Sportos és sokoldalú, kitartó.

Használat: kiváló díjló és militaryló, jól megállja a helyét a legtöbb angol típusú lovassportban.

Marmagasság: 160-170 cm

Származási hely: Dánia, Európa

Vérmérséklet: kellemes természetű, okos, bátor.

Fríz ló

friz.jpgfriz2.jpg

Kialakulás:

A fajta legkorábbi felmenői az Equus robustus nevű hatalmas, primitív lófajtára vezethetők vissza, amely a mai Hollandia területén élt a jégkorszak idején. Ennek az ősi lófajtának a leszármazottjait a 16-17. században andalúz lovakkal keresztezték. Frízföldön (Friesland), Hollandia egyik tartományában munkalónak tenyésztették a fajtát. A középkorban a fríz lovak Európa más részeire is eljutottak, a lovagok csatalóként használták őket. Manapság pompás külleme, mozgása és egyénisége miatt népszerű a díjlovagló és fogatversenyeken.

Jellemzők:

A színe mindig koromfekete többnyire fehér jegyek nélkül. Méltóságteljes, akciós mozgás, magas léptekkel. Hosszú, hullámos, tömött sörény és farok, bokaszőrzet. Jó mozgás. A díjlovaglásban szükséges összeszedettségre felépítéséből adódóan alkalmas.

Használat: fogathajtás és díjlovaglás; tereplovaglásra is alkalmas.

Marmagasság: 155-160 cm

Származási hely: Hollandia, Európa

Vérmérséklet: nyugodt, könnyen kezelhető, készséges és kedves, ideális családi ló.

Holland melegvérű:

holland.jpgholland2.jpg

Kialakulás: 

Ahogy a többi melegvérű fajtát, úgy a holland melegvérűt is különféle fajták keresztezésével tenyésztették ki, azzal a céllal, hogy magas szintű versenyekre is alkalmas fajta jöjjön létre. Német, francia, angol lovakat kereszteztek holland lovakkal; kialakulásához nagymértékben hozzájárult két holland fajta, a gelderlandi és a groningeni is. A holland melegvérűt három kategóriába sorolják: sportlovak, fogatlovak és a tradicionális gelderlandi típus, amely egyaránt jól teljesít nyereg alatt és fogatban is. A tenyészkancáknak és a méneknek szigorú küllemi és teljesítménybeli követelményeknek kell megfelelniük.

Jellemzők:

Kiváló, lebegő, tért nyerő ügetés.

Használat: díjlovaglás, díjugratás, military, fogathajtó verseny; alkalmas a legtöbb angol típusú lovassportra.

Marmagasság: kb. 162 cm

Származási hely: Hollandia, Európa

Vérmérséklet: okos, kedves, készséges, lelkes.

Kathiavári:

kahiawari.jpgkathiawari2.jpg

Kialakulás:

Az indiai Kathiavár-félszigeten tenyésztett ősi fajta erről a tengerparti területről kapta a nevét. Az indiai házaknál nagyrabecsült fajta leginkább az arab fajtára vezethető vissza, ami meg is látszik a küllemén. Jellemzően magas kasztú  indiai családok tenyésztették. A 19. században katonalóként használták, rendőrlóként ugyancsak népszerű, s gyakran használják az indiai tent-pegging játékban is. Néhány kathiavári veleszületett járása a porpszkálás.

Jellemzők:

Jól bírja a forróságot. Nagyon mozgékonyak a fülei, amelyek befelé kunkorodnak, végük összeér.

Használat: rendőrló, hobbiló

Marmagasság: 140-150 cm

Származási hely: India, Ázsia

Vérmérséklet: kellemes természetű, okos és barátságos, de néha kiszámíthatatlan.

Kiger musztáng:

kiger.jpgkiger2.jpg

Kialakulás:


Ahogy a többi musztáng, a kiger musztáng is az 1400-as évek végén, 1500-as évek elején Észak-és Dél-Amerikába hurcolt spanyol lovak leszármazottja. Nagyon érdekes a kiger musztánggal kapcsolatban, hogy a délkelet-oregoni hegyvidéken évekig elszigetelten élt. Ez azt jelenti, hogy nem szaporodtak más musztáng ménesekkel vagy elvadult házi lovakkal. 1977-ig gyakorlatilag nem is tudtak a létezésükről. A genetikai vizsgálatok szerint közvetlen rokonságban állnak a korai spanyol lovakkal; feltételezések szerint a spanyol musztáng legtökéletesebben fennmaradt leszármazottja. Annak érdekében, hogy megmaradjon ez a tiszatvérű állomány, Oregonban két rezervátumot tartanak fenn, ahol továbbra is vad ménesekben élhet a fajta.

Jellemzők:

Színe a fakó különböző árnyalatai lehetnek, megjelenhetnek a primitív jegyek, mint a szíjalt hát vagy a zebracsíkos láb. A farok és a sörény gyakran kétszínű, fehér és fekete szőrökkel.

Használat: túra-és távlovaglás, marhaterelés, málhahordás, fogathajtás és hobbilovaglás.

Marmagasság: 135-155 cm

Származási hely: USA, Észak-Amerika

Vérmérséklet: okos és bátor, magabiztos, szeret tanulni.

Knabstrupper:

knabstrupper.jpgknabstrupper2.jpg

Kialakulás:

Dánia a hazája ennek a színes fajtának, amely egy pöttyös kancától származik, az 1800-as évek elejéről. Nevét Judge Lunn lótenyésztő knabstrupi birtokáról kapta, neki tulajdonítják a fajta kialakítását. Lunn a pöttyös kancát egy frederiksborgi ménnel párosította, és létrehozott egy pöttyös kancavonalat. A knabstrupper fajta sokféle pöttyös színben fordulhat elő, póni és ló mérete is van. A knabstrupper cirkuszi lóként is népszerű.

Jellemzők:

A pöttyös mintázottság a testen és a lábakon is előfordul. A paták gyakran sávoltak.

Használat: lovaglás, bemutatók, cirkusz előadások.

Marmagasság: kb. 155 cm

Származási hely: Dánia, Európa

Vérmérséklet: okos, könnyen képezhető, nyugodt, jó természetű.

Lipicai:

lipicai.jpglipicai2.jpg

Kialakulás:

1580-ban Habsburg Károly alapította a ménest. A tenyésztők az őshonos, magas lépteiről ismert karszt lovat spanyol vérvonalakkal keresztezték, többek között andalúz és berber ménekkel. Az 1800-as években arab vér is került a fajtába. A lipicaira jellemző, hogy lassan érik, de sokáig él, és gyakran még a húszas éveiben is képes jól dolgozni. 

Jellemzők:

A csikók sötét színnel születnek, s éveik előrehaladtával szürkülnek ki. Híres arról, hogy ellenálló, egészséges fajta. Képes nagyon nehéz magasiskolai feladatok végrahajtására is. 

Használat: klasszikus kiképzés, díjlovaglás, fogathajtás, díjugratás, hobbilovaglás.

Marmagasság: 148-162 cm

Származási hely: Ausztria, Európa

Vérmérséklet: okos, érzékeny, nyugodt és bátor, türelmes.

Vesztfáliai:

vesztfaliai.jpgvesztfaliai2.jpg

Kialakulás:

Ahogy a többi német fajta, úgy a vesztfáliai is arról a vidékről kapta a nevét, ahol kialakult. A fajtát 1904-ben törzskönyvezik. Az 1920-as évek óta azonban főképp hannoveri vérvonalon alapul a vesztfáliai tenyésztése, de némi angol telivér és trakehneni vért is adtak a fajtához. A vesztfáliait katonalóként használták, de kiváló ugrólovak és díjlovak is vannak köztük. 

Jellemzők:

Nyereg alatt és fogatban is a sportosság jellemzi. 

Használat: fogathajtás, díjlovaglás, díjugratás, hobbilovaglás.

Marmagasság: 165-170 cm

Származási hely: Németország, Európa

Vérmérséklet: nyugodt, kiegyensúlyozott, nagyon jól képezhető, bátor és készséges.



Weblap látogatottság számláló:

Mai: 3
Tegnapi: 8
Heti: 52
Havi: 52
Össz.: 162 754

Látogatottság növelés
Oldal: Melegvérű lófajták
Horse-World - © 2008 - 2025 - horse-world.hupont.hu

A HuPont.hu ingyen weboldal szerkesztő mindig ingyenes. A weboldal itt: Ingyen weboldal

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »